Przelew weryfikacyjny – jak to działa?

Możliwość korzystania z bankowości internetowych ma mnóstwo korzyści i jest ogromnym ułatwieniem. Pozwala nie tylko kupować w sieci i od razu płacić za zakupy, ale również w łatwy i szybki sposób wziąć pożyczkę na wybrany cel. Wiele takich instytucji nie wymaga zaświadczeń o dochodach, jednak niemal wszystkie z nich narzucają konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego.

Korzyści nie tylko dla bankowości

Celem przelewu weryfikacyjnego jest potwierdzenie tożsamości wskazanej w formularzu. Rozwiązanie to ma za zadanie chronić nie tylko instytucję pozabankową przed nieuczciwym pożyczkobiorcą, ale również osoby, które zgubiły lub którym skradziono dowód osobisty. Kwota przelewu weryfikacyjnego jest symboliczna i wynosi zazwyczaj 1 grosz lub 1 złoty. W przypadku, kiedy bankowość wymaga wpłacenia większej kwoty, należy zachować środki ostrożności. Prawdopodobnie mamy do czynienia z osobą, która podszywa się za parabank i w ten sposób wyłudza pieniądze. Jak widać, przelew weryfikacyjny ma mnóstwo zalet, które działają zarówno na korzyść firmy pożyczkowej, jak i osoby, która chce skorzystać z oferty pożyczki.

Jak wygląda procedura?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku, najczęściej w formie elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej parabanku. Pola do wypełnienia dotyczą przede wszystkim danych osobowych, należy wpisać również numer posiadanego rachunku bankowego. Jeśli wniosek zostanie wstępnie zaakceptowany, konieczne będzie wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Dane bankowości należy dokładnie sprawdzić zarówno przed wpisaniem, jak i po wpisaniu – jeden mały błąd może przekierować przelew w zupełnie inne miejsce. Ostatnim etapem jest zatwierdzenie przelewu i oczekiwanie na pieniądze od banku.

Ile trwa proces weryfikacji danych i przyznawania pożyczki?

Jeśli zobowiązanie zaciągane jest w banku, w którym posiada się konto całość trwa zdecydowanie krócej. Przelew weryfikacyjny dotrzeć może do odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu minut, podobnie ja przelew pożyczonych pieniędzy. W przypadku różnych banków zazwyczaj są to około dwa dni.