Pożyczka dla zadłużonych bez BIK i KRD – co warto wiedzieć?

Sprawdzanie baz, tak lubianych szczególnie przez banki, wielu wnioskującym odbiera możliwość uzyskania zobowiązania. Problemy ze spłatą zobowiązań, które miały miejsce w przeszłości, wciąż mogą stanowić podstawę do odmowy ze strony instytucji finansowej. Bazy, takie jak BIK czy KRD nie są jednak jedynym sposobem oceny ryzyka, jakie mogą stosować firmy udzielające zobowiązań.

O BIK i KRD słów kilka

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej składające się założone przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne. Gromadzi, przechowuje i udostępnia dane dotyczące historii kredytowych dłużników i płatników. Znajdują się w nim informacje dotyczące regularnie spłacanych zobowiązań, jak i zaległości w spłacie.

  • KRD – Krajowy Rejestr Dłużnikgotówka na jużów to instytucja, która zbiera, gromadzi i udostepnia dane o zadłużeniach. Na listę trafić można, gdy płatność wynosi więcej niż 200 zł, minęło 30 dni od wysłania ponaglenia do zapłaty i dotyczy pożyczek, kredytów, mandatów, alimentów, rachunków za media oraz czynszu.

Z jakich pożyczek dla zadłużonych można skorzystać?

  • Pożyczki krótkoterminowe – dostępne w kwocie do maksymalnie 5000 zł, na około 60 dni. Niektóre instytucje oferują nawet 120-dniowy okres kredytowania. Wygodne, szybkie, wymagają wyłącznie oświadczenia o dochodach oraz dowodu osobistego.

  • Ratalne pożyczki dla zadłużonych w BIK i KRD – pozwalają uzyskać niewielkie kwoty, najczęściej do 5000 zł w wygodnym systemie ratalnym na okres 12 miesięcy.

  • Pożyczki długoterminowe – dzięki nim pożyczkobiorca ma możliwość otrzymania nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wymagany jest jednak poręczyciel, który w myśl art. 876 Kodeksu cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. przejmuje obowiązek spłacania pożyczki, jeśli pożyczkobiorca okaże się niesolidny i przestanie regulować raty w terminie.