Chargeback – czym jest reklamacja płatności kartą?

Płacenie kartą jest powszechne przede wszystkim ze względu na wygodę dokonywania transakcji. Coraz więcej Polaków staje się posiadaczami kart, dlatego obecnie niemal w każdym nawet małym sklepie znajduje się terminal umożliwiający zapłacenie za zakupy bez użycia gotówki. A co jeśli pojawi się błąd, w wyniku którego karta zostanie podwójnie obciążona?

Dla kogo chargeback?

Reklamacji transakcji podlegają płatności, które wykonano kartą Visa lub MasterCard, w tym nie tylko kartą kredytową, ale również debetową i przedpłaconą. Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku możliwe jest skorzystanie z usługi. Opcja obejmuje płatności kartą stacjonarne i internetowe oraz wypłaty z bankomatów. Nie dotyczy natomiast wpłatomatów, a także błędnie wykonanych przelewów.

Chargeback pozwala odzyskać środki konsumentom, którzy stracili je w wyniku błędu lub też celowo zaplanowanych sytuacji przez nieuczciwego sprzedawcę. Należą do nich:

  • błąd autoryzacji płatności
  • podwójne obciążenie karty płatniczej
  • dokonanie płatności za towar lub usługę, które nie zostały dostarczone, które okazały się być wadliwe lub niezgodne z opisem
  • wypłacenie przez bankomat tylko części kwoty, podczas gdy rachunek obciążono całą sumą
  • pojawienie się w historii rachunku bankowego płatności, których właściciel karty nie dokonał.

Jak przebiega proces reklamacji płatności kartą?

O potrzebie reklamacji należy poinformować bank – osobiście, pisemnie lub telefonicznie poprzez infolinię. Ostatnia opcja jest najbardziej korzystna, ponieważ można od razu uzyskać informacje na temat dokumentów, jakie trzeba przedłożyć, by udowodnić, że zwrot środków jest słuszny. Po dokładnym przedstawieniu sprawy bank przyjmuje reklamację i rozpoczyna procedurę. Chargeback wiąże się z dodatkowymi opłatami i formalnościami, które leżą po stronie sprzedawcy. Po zgłoszeniu reklamacji może on więc ubiegać się o wycofanie wniosku na drodze porozumienia lub przedstawić swoje dowody na podważenie zasadności reklamacji.